4.5/5 - (2 votes)

Planując budowę domu, dobrze jest odpowiednio się do tego wyzwania przygotować. Zasady budowy domu w 2023 mogą być nieco inne niż w poprzednich latach. Ze zmianami w przepisach prawa warto się zapoznać przed rozpoczęciem prac budowlanych. Najważniejszym dokumentem, który należy sprawdzić, zanim rozpocznie się proces starania się o pozwolenie na budowę, jest plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to dokument przygotowywany przez gminę. Określa warunki zabudowy, które muszą być spełnione przez wszystkich, którzy planują budowę budynków na określonym terenie. Natomiast nie zawsze urząd przygotował taki dokument. Wówczas niezbędne jest wystąpienie o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, które są przypisane konkretnej działce. Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu określi:

  • jaki budynek można postawić na działce,
  • jakie warunki trzeba spełnić, aby zrealizować inwestycję,
  • jak można legalnie użytkować budynek.

Dopiero po uzyskaniu takiego dokumentu, można rozpocząć proces projektowania budynku mieszkalnego.

Zgłaszać budowę domu czy uzyskać pozwolenie?

Zmiany w przepisach dotyczących budowania domu sprawiają, że można zdecydować się na różne rozwiązania przy rozpoczęciu inwestycji. Po pierwsze można zdecydować się na uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie budowy. Zaletą tego rozwiązania jest to, że uzyskuje się decyzję od starosty. Drugim rozwiązaniem jest dokonanie zgłoszenia. Można to zrobić, gdy buduje się wolnostojący budynek. Natomiast warto brać pod uwagę, że jego oddziaływanie musi się w całości mieścić na działce. Różne rozwiązania, które daje ustawodawca, sprawiają, że to jak zbudować dom w 2023, zależy przede wszystkim od tego, jak chce się przeprowadzić wszelkie formalności. W każdym, indywidualnym przypadku okazać się może, że nieco inna forma będzie bardziej wygodna.

Jakie będą formalności przy budowie domu na zgłoszenie?

Zmiany przepisów prawnych w 2023 w znacznym stopniu uatrakcyjnią zgłoszenie budowy domu. Przede wszystkim będzie można tego dokonać przy budowie każdego domu jednorodzinnego, który ma jedynie dwie kondygnacje. Wystarczy, że budynek będzie przeznaczony na cele mieszkaniowe inwestora. Przy zgłoszeniu budowy domu zniknęła konieczność uzyskania zatwierdzenia przez urzędników projektu architektoniczno-budowlanego. Podobnie będzie przy projektach zagospodarowania działki lub terenu. W ten sposób budowa domu w 2023 może być dużo łatwiejsza z punktu widzenia formalności, które trzeba spełnić.

Jakim warunkom technicznym powinny odpowiadać budynki?

Projektant, który będzie wykonywał projekt budowlany, zapewnia oświadczenie o tym, że jest on zgodny z prawem budowlanym w sprawie warunków technicznych. Takie dokumenty są niezbędne, aby móc starać się o pozwolenie na budowę czy przy dokonywaniu zgłoszenia budowy. Nie ma znaczenia czy projekt zawiera stropodach we Wrocławiu, czy prosty dach płaski. Organy administracyjne i budowlane zawsze będą sprawdzały warunki techniczne, którym musi odpowiadać budynek z punktu widzenia jego usytuowania.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź