4.5/5 - (4 votes)

Dach to istotna część każdego budynku. Rodzaje dachów są obecnie bardzo różne. Niezależnie od rodzaju pełnią one szereg ważnych funkcji. Przede wszystkim chronią budynek przed wiatrem, opadami deszczu, śniegu i gradu oraz przed promieniowaniem słonecznym. Dach jest elementem budynku, który często jest widoczny już z daleka. Dla właścicieli wszystkich budynków duże znaczenie ma więc także nie tylko jego rodzaj, ale także kształt i wielkość. Istotny jest także rodzaj pokrycia dachu i jego kolor. Jaki dach wybrać?

Jakie są typy dachów?

W budownictwie w Polsce najczęściej wykorzystywanych jest tylko kilka rodzajów dachów. Najczęściej spotkamy następujące typy dachów:

  • jednospadowe. Ten rodzaj dachów nazywany jest także dachami pulpitowymi lub jednopołaciowymi. Najczęściej stosowany jest na przybudówkach. Można wykonać go także w budynkach, których rozpiętość między ścianami wynosi mniej niż 6m;
  • płaskie. Występują także pod nazwą stropodachów. Najwięcej budynków z dachami płaskimi powstawało w Polsce w latach 70. XX wieku. Dachy płaskie wykorzystywano w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym i przemysłowym. Obecnie na ten typ dachu decydują się głównie inwestorzy, którzy zamierzają założyć zielony dach, a także ci, którzy chcą nadać budynkowi nowoczesny charakter;
  • dwuspadowe. Odznaczają się bardzo prostą konstrukcją;
  • kopertowe, czyli inaczej czterospadowe. Składają się z czterech połaci. Każda z nich ma na ogół ten sam kąt nachylenia.

Na domach jednorodzinnych zobaczyć można także dachy: mansardowe, wielospadowe, naczółkowe. Dla firm oferujących remont dachów we Wrocławiu, żaden z rodzajów nie jest problemem.

Na jaki rodzaj dachu się zdecydować?

O tym, jaki typ dachu wybrać decyduje bardzo wiele różnych elementów. Warto pamiętać, że rodzaj dachu wpływa na to, jak wygląda naprawa dachów we Wrocławiu związana ze zmianą jego konstrukcji. Na to, jaki dach wybrać wpływa przede wszystkim miejscowy plan zagospodarowywania przestrzennego. Warto pamiętać, że nie wszystkie działki budowlane znajdują się na obszarze, który objęty jest tym planem. W takim przypadku inwestor musi wystąpić do urzędu miasta lub gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Inwestor musi dokonać wyboru nie tylko rodzaju dachu, ale także jego pokrycia. Pokrycie dachu należy wybrać nie tylko dla nowo budowanego, ale także dla remontowanego budynku. Jego wyboru muszą dokonać także osoby, które interesuje stropodach we Wrocławiu. Obecnie bardzo chętnie na pokrycia dachów wybierane są blachy i blachodachówki. Nic na popularności nie straciły dachówki ceramiczne i cementowe. Coraz częściej pokrycia dachów wykonywane są z gontu bitumicznego. Na znaczeniu zaczyna za to tracić papa. Każdy z tych materiałów ma wiele zalet. Co ważne, niezależnie od tego, jaki rodzaj pokrycia dachowego wybierzemy, jego wykonanie powierzmy sprawdzonym fachowcom z doświadczeniem. Poprawne wykonanie dachu pozwoli w przyszłości uniknąć kosztownych, pochłaniających mnóstwo czasu poprawek.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź