4.7/5 - (4 votes)

Dach jest najwyższą częścią każdego budynku, a jego zadaniem jest przykrycie go i osłanianie przed czynnikami atmosferycznymi. Każdy składa się z konstrukcji nośnej i poszycia, ale może być bardzo zróżnicowany pod względem kształtu. W Polsce najbardziej popularne są dachy spadziste. Te, które wykonywane są na aktualnie wznoszonych domach zbudowane są z trzech warstw: oprócz konstrukcji nośnej i poszycia składają się one dodatkowo z podkładu. Dachy spadziste nie są stosowane we wszystkich budynkach – w niektórych wykonywane są dachy płaskie. Naprawa dachu we Wrocławiu nie stanowi dzisiaj żadnego problemu.

Jakie zalety ma dach spadzisty?

Dachy spadziste nie bez powodu cieszą się w Polsce największą popularnością. Kąt nachylenia połaci tych dachów wynosi od 30 do 45° – dzięki temu woda deszczowa spływa z połaci błyskawicznie. Na skośnym dachu nie zalega też zalegała gruba warstwa śniegu, której ciężar mógłby doprowadzić do złamania dachu. Jeszcze kilkanaście lat temu pod spadzistymi dachami znajdowały się niemal wyłącznie niezagospodarowane, nieogrzewane strychy – dzisiaj urządza się na nich użytkowe poddasza, dlatego też musiała się w nich pojawić dodatkowa warstwa. Zwiększa ona szczelność oraz zapewnia lepszą izolację termiczną. Przeciekający dach we Wrocławiu da się naprawić bez trudu.

Z jakich elementów zbudowany jest dach?

Jego główną częścią jest więźba – to wykonany z litego drewna szkielet dachu, do którego mocowane są kolejne warstwy. Wykonywaniem więźby dachowej zajmują się cieśle – w zależności od tego, jaka będzie rozpiętość i kąt nachylenia dachu projektant dobierze odpowiedni jej rodzaj. W domach jednorodzinnych można spotkać jedną z trzech konstrukcji. Może to być konstrukcja:

  • Krokwiowa. Najbardziej prosta i ostatnio stosowana najrzadziej, na ogół w domach i innych budynkach parterowych. Maksymalna rozpiętość dachu to w tym przypadku 7 metrów.
  • Krokwiowo-jątkowa. Stosowana przy dachach dwuspadowych. Maksymalna rozpiętość dachu o tej konstrukcji może wynosić 12 metrów.
  • Płatwiowo-kleszczowa. Konstrukcja ta ma zastosowanie przy dachach o dużej rozpiętości. Konieczne jest też stosowanie dodatkowych podpór, co zmniejsza możliwości zagospodarowania poddasza. Ten rodzaj więźby umożliwia budowę dachu o różnym kącie nachylenia oraz o najbardziej nawet skomplikowanym kształcie.

Ponadto dach składa się z podkładu, poszycia i podbitki. Niskie koszty wykonania sprawiają, że popularny staje się stropodach we Wrocławiu.

Jakie drewno wykorzystuje się do wykonania więźby dachowej?

Drewno jest doskonałym i od wieków wykorzystywanym materiałem konstrukcyjnym – wystarczy je właściwie zaimpregnować, aby było trwałe przez wiele lat. Do wykonywania więźby dachowej najczęściej wykorzystywane jest drewno z drzew iglastych – Najbardziej popularne jest to sosnowe. Sprawdza się też świerkowe, zdecydowanie rzadziej używane jest drewno jodłowe. Wilgotność drewna przeznaczonego na konstrukcję dachu nie powinna przekraczać 18%. Na belkach nie może być śladów po owadach, sinizny i pleśni. Powinny one być też zaimpregnowane metodą ciśnieniową bądź zanurzeniową.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź