4.6/5 - (5 votes)

Jeśli Twój dach potrzebuje pomocy, jesteś w dobrym towarzystwie. Około 7% dachów domów jednorodzinnych jest wymienianych co roku. Po około 20 latach użytkowania pokrycia dachowe zaczynają pokazywać swój wiek – ale co gorsza, zaczynają się psuć, co oznacza, że do wnętrz zaczyna wnikać wilgoć.

Zatrudnienie wykwalifikowanego dekarza do renowacji dachu jest niezbędne do ochrony domu i wszystkiego, co się w nim znajduje. Czy jednak zawsze konieczne jest też pozwolenie na remont dachu – czy samo zgłoszenie faktu jest wystarczające? Sprawdźmy wszystko, co najważniejsze w tym temacie!

Remont dachu – o czym pamiętać zanim zaczniesz?

Zanim będziesz mógł zidentyfikować najlepszego wykonawcę swojego projektu pokrycia dachu, prawdopodobnie masz kilka pytań.

Nad czym musisz się zastanowić?

  • Czy Twój dach wymaga wymiany lub naprawy?
  • Jakich objawów należy szukać na dachu, który potrzebuje pomocy?
  • Jak planujesz i przygotowujesz się do tego projektu i ile to będzie kosztować?
  • Czy trzeba zgłaszać remont dachu?
  • Jak znaleźć najlepszego wykonawcę do obsługi Twojego projektu?

To ważne wiedzieć, czy przemyślane odpowiedzi na te pytania są tym, co pozwoli Ci wyjść najlepiej w całym projekcie. Będziesz wiedzieć, że wszystko jest legalne i gdzie w razie potrzeby zdobyć wszelkie potrzebne pozwolenia.

Najważniejsze powody, korzyści, pozwolenia – remont dachu

Dom nie jest domem bez chroniącego go dachu, choć owszem dachy przemysłowe we Wrocławiu też pełnią taką funkcję, nie jest ona zarezerwowana dla obiektów mieszkalnych. Dlatego ważne jest, aby kontrolować stan każdego elementu systemu dachowego. Został zaprojektowany tak, aby wytrzymać żywioły, ale po latach ostrego słońca, silnych wiatrów, lodu, śniegu, deszczu i gruzu zaczyna wykazywać oznaki zbliżającej się naprawy lub wymiany.

Tutaj jednak warto jeszcze zaznaczyć, że uszkodzenia spowodowane wiekiem i warunkami atmosferycznymi to nie jedyne powody, dla których warto podjąć się projektu pokrycia dachu. Wszystko, od aspektów technicznych po wizualne, może wpływać na decyzje dotyczące projektu pokrycia dachowego i równocześnie tego, czy potrzebne jest pozwolenie na remont dachu czy nie.

Twój dach może przeciekać tylko w jednym miejscu i wymagać prostej naprawy. Możesz mieć jedną część dachu, którą należy wymienić – ale pozostała część dachu jest w porządku. Zdarzają się również sytuacje, w których tylko gonty wymagają wymiany, a system pokryć dachowych pod nimi nadal działa doskonale i może pozostać. Lub Twój projekt pokrycia dachu może wymagać wymiany wszystkiego, w tym pokrycia dachu ze sklejki. Wykwalifikowany wykonawca dekarstwa sprawdzi cały dach i pomoże podjąć właściwą decyzję.

Zgłoszenie remontu dachu – dlaczego warto skonsultować się z ekspertem?

Inspektorzy naprawdę wiedzą, na co zwracać uwagę – stąd mają najlepszą wiedzę na temat tego, czy zgłoszenie remontu dachu będzie konieczne. Na przykład ślady wilgoci przedostającej się przez strych, powodujące ślady niewielkich uszkodzeń na ścianach strychu lub przecieki, które pozostawiły ślady uszkodzeń na podłodze poddasza – będą w stanie to wszystko zidentyfikować. Zbadają strych i inne miejsca, aby dostrzec oznaki uszkodzenia dachu i postawić najwłaściwszą diagnozę.

W najlepszym przypadku znajdą pojedynczy obszar, taki jak przesunięty gont, który należy wymienić. Starzejący się dach może stwarzać poważniejsze problemy, które wskazują na całkowitą wymianę dachu. A w przypadku tych systemów dachowych, które były zaniedbywane przez lata, materiał konstrukcyjny, w tym pokrycie dachu, ulegnie uszkodzeniu, co oznacza, że ​​będzie musiał zostać usunięty i zastąpiony nową sklejką przed zamontowaniem nowego dachu.

Pozwolenia na renowację dachu są bezpośrednio związane ze stanem tej konstrukcji. Sytuacja w zakresie pozwolenia często różni się też w zależności od wsi, miasteczka lub miasta. Podczas gdy niektóre obszary nie wymagają pozwolenia na pokrycie dachu, inne wymagają. Na przykład niektóre miasta będą wymagały pozwolenia na pokrycie dachu, jeśli zrywasz stary dach przed instalacją nowego. Zawsze konsultuj się z władzami miasta – musisz wiedzieć wszystko o wymaganych pozwoleniach przed rozpoczęciem projektu remontu domu.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź