4.8/5 - (5 votes)

W przypadku obiektów wielkopowierzchniowych bardzo często stosowane są dachy płaskie. W okresie PRL – u były powszechnie stosowane również na domach mieszkalnych. Przez wiele kojarzyły się z popularnymi klockami, które nie zachwycały swoim wyglądem. Dzisiaj znowu decydują się na nie właściciele domów. Szczególnie dobrze takie dachy prezentują się w przypadku obiektów nowoczesnych. Dzieli się je na wentylowane oraz niewentylowane. Co lepiej wybrać: dach płaski niewentylowany czy wentylowany?

Dach płaski, czyli jaki?

Zacznijmy od krótkiego przybliżenia jaki dach uważany jest za płaski. Wiele osób sądzi, że jest to dach, którego powierzchnia jest idealnie równa. Tymczasem fachowe definicje wskazują, że terminem tym określa się dachy charakteryzujące się niewielkim nasileniem. Maksymalny stopień nachylenia, który można wybrać, aby nadal mówić o dachu płaskim to dwadzieścia stopni. Okazuje się, że dachy płaskie mają wiele zalet. Ich cechą charakterystyczną jest to, że można nadać im w pełni użytkowy charakter, organizując na nich na przykład taras wypoczynkowy czy siłownię na świeżym powietrzu. Szczególnie dobrze prezentują się wówczas, gdy pozostałe elementy konstrukcyjne budynku będą utrzymane w stylu minimalistycznym. Dachy płaskie zdecydowanie lepiej izolują termicznie, są trwałe i solidne.

Dachy płaskie wentylowane – czym się charakteryzują?

Decydując się na stropodach we Wrocławiu, warto pamiętać, że rozwiązaniem wybieranym zdecydowanie najczęściej są dachy płaskie wentylowane. Można stosować je zarówno w domach jednorodzinnych, jak i obiektach przemysłowych. W porównaniu z dachami niewentylowanymi cechują się minimalnie większym spadkiem. Część nośną w tym przypadku stanowi strop, który musi być ulokowany nad najwyższą kondygnacją. Na stronie umiejscawia się konstrukcję podtrzymującą. Na stropie opiera się warstwa spadkowa, pełni on również rolę zabezpieczenia. Dopiero nad stropem układa się pokrycie dachowe, które kończy się warstwą hydroizolacyjną. Cechą charakterystyczną dachów płaskich wentylowanych jest stworzenie przestrzeni pomiędzy pokryciem a stropem. Wykonuje się również otwory wentylacyjne, umiejscawiając je w ściankach kolankowych. To właśnie taka budowa sprawia, że dachy te świetnie odprowadzają wilgoć. W ich przypadku nieustannie ma bowiem miejsce cyrkulacja powietrza.

Dachy płaskie niewentylowane – jakie są ich cechy charakterystyczne?

Stropodach we Wrocławiu, który pozbawiony jest przestrzeni między wykończeniem a stropem to dach płaski niewentylowany. Konstrukcja wolna jest od wiązarów oraz pustego miejsca. Cechą charakterystyczną konstrukcji jest szczelne połączenie. Każda warstwa znajduje się bezpośrednio na poprzedniej, wszystkie bardzo mocno do siebie przylegają. Stropodachy niewentylowane najczęściej wykorzystywane są w przypadku obiektów wielkopowierzchniowych. Nie oznacza to jednak, że właściciele domów prywatnych nie mogą się na nie zdecydować. Tak naprawdę każdy stropodach jest dobrym rozwiązaniem, jeśli szukamy dachu tańszego, funkcjonalnego i gwarantującego nowoczesny efekt.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź