Dach pełni w każdym budynku ogromną rolę. To on chroni nas przed negatywnymi zjawiskami atmosferycznymi, skutecznie uniemożliwiając przedostawanie się do wnętrza wody czy śniegu. Prawidłowo wykonany ogranicza straty ciepła zimą, a zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza latem. Tym, co dachu jest szczególnie groźne jest jednak wilgoć. Konstrukcję wykonuje się bowiem z drewna, które nie lubi wody. Dlatego tak ważne jest, aby stosować odpowiednie membrany dachowe. Rodzaje membran dachowych, które obecnie dostępne są na rynku są bardzo różne.
Czym są membrany dachowe?
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia czym są membrany dachowe. Terminem tym określa się nic innego jak folie wstępnego krycia, które są wysokoparoprzepuszczalne. Umieszcza się je na konstrukcji dachowej. W zdecydowanej większości przypadków membranę układa się na wiązarach bądź na krokwiach. To pierwsze rozwiązanie stosowane jest wówczas, gdy więźba ma charakter prefabrykatowy. Podstawowym zadaniem membrany jest skuteczna ochrona przed zawilgoceniem oraz wodą. Jeśli pod pokrycie dachowe dostanie się woda, to za sprawą zastosowanej membrany spłynie ona do rynien. Wnętrzne dachu pozostanie suche. Warto pamiętać, że przeciek dachu we Wrocławiu czy jakimkolwiek innym mieście jest zawsze poważnym problemem i warto zrobić wszystko, aby go uniknąć. Odpowiednio dobrane membrany dachowe skutecznie przed nim chronią.
Typy membran dachowych – co dzisiaj można zastosować?
Obecnie wyróżnia się następujące membrany dachowe:
- niskoparoprzepuszczalna folia wstępnego krycia;
- membrany na sztywne poszycie;
- folie paraizolacyjne.
Każda ze wskazanych membran ma swoje zalety, które sprawiają, że podejmuje się decyzję o ich zastosowaniu. Warto pamiętać, aby dobór membrany zawsze pozostawić fachowcom. To najlepszy sposób na to, aby mieć pewność, że zostanie ona prawidłowo dobrana do konstrukcji dachu i jego rodzaju. Tylko wówczas membrana dachowa będzie w pełni spełniać swoją funkcję.
Niskoparoprzepuszczalna folia wstępnego krycia – czym się charakteryzuje?
Folie niskoparoprzepuszczalne stosowane są naprawdę chętnie. Ich stosowanie wymaga takiego układania, aby powstały dwie szczeliny o charakterze wentylacyjnym. Pierwsza szczelina musi znajdować się pod pokryciem. Drugą pozostawia się między ociepleniem a folią dachową. Bardzo ważne jest, aby ocieplenie nigdy nie przylegało do tego rodzaju folii. Atutem takich folii jest wysoka wytrzymałość. Są one niezwykle mocne, co sprawia, że sprawdzają się naprawdę świetnie. Jeśli chodzi o typy membran dachowych, zalicza się do tych wykorzystywanych naprawdę często.
Jakie membrany stosuje się na sztywnym poszyciu?
Zdarza się, że poszycie jest sztywne, to znaczy zostało wykonane z płyt drewnopodobnych bądź desek. Przed wielu laty w takim przypadku stosowano papę. Dzisiaj postawić można na folie, które opracowano z myślą właśnie o sztywnym poszyciu. Takie folie muszą cechować się wyższą odpornością na zerwanie. Dzięki temu można je sprawnie i bez problemu ułożyć, świetnie się sprawdzają i zachowują funkcjonalność przez naprawdę długi czas.