4.7/5 - (3 votes)

Coraz więcej mówi się o konieczności tworzenia zielonych miejsc w przestrzeni miejskiej. Niestety, rosnąca gęstość zabudowy znacznie to utrudnia. Rozwiązaniem, na które naprawdę warto postawić są zielone dachy. W Polsce ich popularność nieustannie rośnie. Dostrzec można je na coraz większej liczbie budynków. Ich zastosowanie to szansa na stworzenie zielonego azylu, z którego korzystać mogą nie tylko ptaki i owady, ale również ludzie. Czym jest zielony dach?

Co to jest zielony dach?

Zielony dach to – mówiąc najprościej – dach pokryty roślinnością. Na specjalnej konstrukcji układa się warstwę precyzyjnie dobranych roślin. Zielone dachy wykonuje się w przypadku dachów płaskich bądź takich, których stopień nachylenia nie jest znaczny. Warto pamiętać, że można zakładać je zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych. Coraz częściej na ich wykonanie decydują się również firmy, które chcą być postrzegane jako troszczące się o środowisko naturalne.

Jakie rodzaje zielonych dachów się wyróżnia?

Zielone dachy dzieli się na:

  • intensywne;
  • ekstensywne.

Te pierwsze charakteryzują się zdecydowanie grubszą warstwą gleby, co sprawia, że podłoże w ich przypadku jest znacznie głębsze. W efekcie na takich zielonych dachach można sadzić zdecydowanie większe rośliny. W grę wchodzą nawet krzewy oraz drzewa. Trzeba jednak pamiętać, że w ich przypadku wymagana jest znacznie większa pielęgnacja. Dachy ekstensywne cechują się płytkim podłożem. W efekcie różnorodność roślin, jakie można wykorzystać do ich obsadzenia jest zdecydowanie mniejsza. W przypadku takich dachów stawia się głównie na trawę, rozchodniki, mchy i porosty. Świetnie w ich przypadku sprawdzają się tak zwane łąki kwietne.

Jak skonstruowany jest zielony dach?

Odpowiadając na pytanie jak skonstruowany jest zielony dach, należy wskazać, że składa się on z kilku warstw. Są to:

  • warstwa wegetacyjna;
  • warstwa filtracyjna;
  • warstwa drenująca;
  • warstwa ochronna;
  • warstwa rozdzielająca;
  • warstwa izolacyjna;
  • warstwa paraizolacyjna.

Każda z warstw pełni określoną rolę. Pominięcie którejś z nich może skutkować tym, że dach nie będzie spełniał swojej funkcji. I tak na przykład warstwa ochronna ma zapewniać ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wykonuje się również warstwę, która chroni dach przed przerastaniem korzeni.

Co zyskamy, decydując się na zielony dach?

Zielone dachy mają całe mnóstwo korzyści. Przede wszystkim skutecznie ograniczają narażenie pokrycia dachowego na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Rośliny skutecznie chronią przed słońcem, deszczem, śniegiem, wiatrem. Pełnią rolę doskonałego izolatora, ograniczając nagrzewanie się wnętrza domu latem i zmniejszając straty ciepła zimą. Warto pamiętać, że decydując się na zielony dach, korzystnie wpływamy również na środowisko naturalne. Rośliny oczyszczają powietrze, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w dużych miastach, w których smog jest codziennością. Dzięki roślinom powstaje znacznie więcej tlenu, a ilość dwutlenku węgla w powietrzu zmniejsza się.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź