4.5/5 - (4 votes)

Decydując się na budowę domu, pamiętaj, jak ważne jest wykonanie odpowiedniej izolacji termicznej. Powinna ona obejmować nie tylko ściany, ale również dach. Rezygnując z tego, narażasz się na poważne straty ciepła, co znajdziesz odzwierciedlenie w rachunkach za centralne ogrzewanie. Właściwa izolacja to jedyny sposób, aby cieszyć się z energooszczędnego domu, którego utrzymanie będzie możliwie jak najtańsze.

Co zyskasz, decydując się na izolację termiczną dachu?

Nie ma co się oszukiwać – koszty związane z ogrzewaniem będą rosły. Jeśli chcesz mieć w domu ciepło, a jednocześnie zależy Ci na tym, aby uniknąć wysokich rachunków, pamiętaj, że izolacja termiczna dachu to absolutne must have. Samo dogrzewanie pomieszczeń na nic się bowiem zda, jeśli dach będzie generował straty ciepła. Izolacja nie tylko zmniejsza straty energii, ale pozwala na utrzymanie w budynku pożądanej przez domowników temperatury, co przekłada się oczywiście na komfort cieplny.

Jak izolacja termiczna dachu wpływa na środowisko?

Ocieplając dach, dbasz nie tylko o swój portfel, ale również środowisko naturalne. Spytasz z pewnością, jak to możliwe. Izolacja termiczna dachu przekłada się na mniejsze zużycie energii niezbędnej do ogrzania budynku, a co z kolei zawsze jest korzystne dla środowiska. Jeśli będziesz potrzebować mniej prądu, gazu czy węgla, aby mieć w domu ciepło, znajdziesz się w gronie osób dbających o naszą planetę.

Jakie materiały wykorzystuje się do wykonania izolacji termicznej dachu?

Materiałem, który w przypadku ocieplenia dachów wybierany jest najczęściej, jest wełna mineralna. Nie dzieje się to oczywiście przypadkowo – posiada ona bardzo dobre właściwości termiczne. Wykonując ocieplenie, pamiętaj, że niezbędne jest uzyskanie współczynnika przenikania ciepła na poziomie maksymalnie 0,3 W/m2K – możliwe jest to w przypadku zastosowania około piętnastu centymetrów warstwy izolacyjnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po grubszą wełnę – wtedy będziesz cieszyć się jeszcze lepszą izolacją.

O czym pamiętać, ocieplając dach?

Decydując się na wykonanie izolacji termicznej dachu, należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby zastosowany materiał zabezpieczyć przed wilgocią. Pamiętaj, że nawet w przypadku najlepiej wykonanego dachu niewielkie ilości wody mogą się pod niego przedostawać. Dodatkowo dach narażony jest na działanie pary wodnej, która pochodzi z wnętrza budynku – kiedy dojdzie do jej skroplenia, staje się ona bardzo niebezpieczna. Wilgotna warstwa termoizolacyjna przestaje spełniać swoją rolę – nie ogranicza strat ciepła, dodatkowo może stać się źródłem pleśni i grzybów. To właśnie z tego powodu niezbędne jest zastosowanie specjalnej folii paroizolacyjnej, a także paroprzepuszczalnej. Tą pierwszą stosuje się od strony wewnętrznej, tą drugą umieszcza się na zewnątrz. Duże znaczenie ma też wykonanie odpowiedniej wentylacji, która zapobiegnie osadzaniu się wilgoci na połaci dachu.

Komu zlecić wykonanie ocieplenia dachu?

Na rynku działa obecnie wiele firm zajmujących się wykonywaniem prac ociepleniowych. Niestety, nie wszystkie to wykonawcy zasługujący na uwagę. Jeśli chcesz znaleźć solidną ekipę, która wykonane izolację termiczną Twojego dachu, bazuj na opiniach innych. Popytaj znajomych, przyjaciół, rodzinę – być może ktoś poleci Ci firmę, z usług której sam korzystał. Możesz również wspomóc się Internetem – w sieci z łatwością znajdziesz fora dyskusyjne, na których Internauci wymieniają się własnymi doświadczeniami. Przed rozpoczęciem współpracy możesz również poprosić o przedstawienie referencji. Zawsze dopytaj o dotychczasowe realizacji, a także kwalifikacje pracowników.

Izolacja termiczna dachu to absolutne must have, jeśli chcesz ograniczyć straty ciepła w domu. Odpowiednio wykonana zawsze przekłada się na mniejsze wydatki związane z ogrzewaniem budynku. Decydując się na ocieplenie dachu, zatroszczysz się nie tylko o swój portfel, komfort termiczny w domu, ale również środowisko naturalne. Pamiętaj bowiem, że aby w budynku było ciepła, trzeba będzie zużyć mniej gazu, węgla, pelletu itp.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź