4.8/5 - (6 votes)

Dach to jedna z najważniejszych części domu, która ma go osłaniać przed warunkami atmosferycznymi. Budując dom, starannie wybieramy poszycie dachu, mając przy tym nadzieję, że zachowa swoje walory użytkowe i wizualne przez lata. Często jednak okazuje się, że jego kolor blaknie, pojawia się rdza lub nieszczelności. Wymiana dachu na nowy to przedsięwzięcie czasochłonne, wymagające dużo pracy i sporych nakładów finansowych. Na szczęście są sposoby na to, aby przywrócić dachowi jego pierwotne walory estetyczne.

Co zrobić, aby dach przez lata nie stracił na wyglądzie?

Dach jest elementem domu narażonym na niekorzystne działanie różnych czynników zewnętrznych, które negatywnie wpływają na jego stan. Zalicza się do nich

  • duże wahania temperatury;
  • promieniowanie UV;
  • kwaśne deszcze;
  • wilgoć;
  • mchy, grzyby i porosty;
  • zanieczyszczenie emisyjne.

W zależności od tego, jak mocno czynniki te oddziaływają na dach przykrywający Twój dom, swój atrakcyjny wygląd może on stracić po różnym czasie. Zdarza się, że nie wygląda on atrakcyjnie już po kilku latach od zakończenia budowy.

Jak dbać o dach?

Każdy dach – niezależnie od tego, jaki rodzaj pokrycia został na nim zastosowany – może zacząć z czasem tracić swoje walory estetyczne. To właśnie dlatego też do Twoich obowiązków należy dokonywanie jego regularnych przeglądów i prac konserwacyjnych – jeśli będziesz o tym pamiętać, możesz wykryć ewentualne usterki i usunąć je, zapobiegając w ten sposób dużym problemom. Ponadto musisz pamiętać o tym, że dach niezależnie od tego, jakie ma poszycie musi być czyszczony – to najlepszy sposób na to, aby usunąć z niego porosty, grzyby i mchy.

Po co myć dach?

Regularne mycie dachu to najlepszy sposób, aby służył on Ci w dobrym stanie jak najdłużej. Przeprowadzając te prace regularnie, zapobiegniesz zapychaniu się rynien, pojawianiu nieszczelności, a w efekcie przeciekaniu dachu. Kolejnym powodem, dla którego warto od czasu do czasu umyć dach jest wydłużenie żywotności poszycia – zabrudzony dach niezależnie od tego, z czego został wykonany z czasem zacznie tracić swoje właściwości, przestanie również dobrze wyglądać.

Jak wyczyścić dach?

Czyszczenie dachu to najprostszy i jednocześnie naprawdę skuteczny sposób na to, aby odzyskał on dawny blask. W trakcie tych prac usuniesz różnego rodzaju zanieczyszczenia emisyjne (należy do nich między innymi sadza), zalegające na nim liście i gałęzie, mchy, porosty czy grzyby. Prace związane z myciem dachu możesz wykonywać tylko raz w roku – na wiosnę. Czasem jednak mycie raz w roku może okazać się niewystarczające – wiele zależy od tego, gdzie stoi Twój dom. Częstszego mycia może wymagać dach na domu usytuowanym w sąsiedztwie drzew i w zacienionym miejscu. Jeśli Twój dach nie jest zbyt brudny, możesz go umyć tylko wodą pod ciśnieniem. W przypadku większych zabrudzeń przyda Ci się także miękka szczotka i odpowiednio dobrany detergent – w rynkowej ofercie znajdziesz preparaty przeznaczone do mycia dachów, pamiętaj, aby sięgnąć po ten dedykowany do danego rodzaju poszycia. Na koniec dokładnie spłucz dach.

Mycie dachu – samodzielnie czy z firmą?

Mycie dachu to prosta czynność, ale nie zawsze będziesz w stanie wykonać ją sam. Na rynku działa wiele firm, których specjalnością jest mycie i impregnacja dachów. Dysponują one odpowiednim sprzętem i narzędziami, dzięki czemu skutecznie są w stanie usunąć z poszycia różnego rodzaju zabrudzenia.

Większość tych firm zajmuje się czyszczeniem dachów z poszyciem wykonanym z:

  • blachy;
  • gontu bitumicznego;
  • blachodachówki;
  • dachówki ceramicznej i cementowej.

Czy dach trzeba malować?

Do prac konserwacyjnych dachu należy nie tylko jego regularne mycie, ale także malowanie. Jest to także sposób na to, aby poprawić jego wygląd oraz wydłużyć żywotność. Malowanie dachu musi być poprzedzone jego oczyszczeniem z zabrudzeń, dlatego też czynność tę najlepiej jest połączyć z myciem. Przed malowaniem koniecznie należy usunąć z dachu glony i porosty oraz łuszczącą się i uszkodzoną farbę, jeśli na poszyciu są ogniska rdzy, należy je wyszlifować. Następnie dach musi zostać odtłuszczony specjalnie do tego celu przeznaczonymi preparatami – dopiero na tak przygotowane podłoże można nanosić farbę dedykowaną do malowania dachów. Na malowanie dachu niekoniecznie musisz wybrać bardzo słoneczny dzień – ważne jest, aby nie padał deszcz. Temperatura powinna wynosić od dziesięciu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza, dach musi być oczywiście suchy.

Jak malować dach?

Do malowania dachu możesz wykorzystać różne narzędzia. Możesz sięgnąć po zwykły pędzel – wybierz taki, który ma płaskie zakończenie. To dobry wybór, jeśli chcesz farbę nałożyć bardzo precyzyjnie, musisz jednak pamiętać, że malowanie zajmie sporo czasu. Farbę na dach możesz nakładać także pistoletem natryskowym. Niezależnie od tego, na jakie narzędzie się zdecydujesz, pamiętaj, aby kupić odpowiednią, czyli dekarską farbę. Jeżeli masz lęk wysokości, nie maluj dachu samodzielnie, ale zatrudnij do tego fachowców – wprawdzie podniesie to koszt renowacji dachu, ale będzie bezpieczne.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź